**Какво представлява холестеролът и каква е неговата роля в организма?**

Холестеролът е основен компонент на клетъчните мембрани. Той участва в образуването на жлъчните киселини, витамин D, хормоните на надбъбрека – кортизон, алдостерон, мъжките и женските полови хормони. Особено богати на холестерол са миелиновите обвивки около невроните, които служат като изолатор при предаването на импулси. В човешкото тяло се съдържат приблизително 100 g холестерол, като около 85% от него се синтезират в черния дроб, а останалото количество се внася чрез храната (тлъсти меса, яйца, млечни продукти, пържени храни, сладки изделия и др.).Транспортирането в кръвния ток на внесения отвън холестерол от червата до черния дроб и на синтезирания в черния дроб холестерол до всички тъкани става чрез комплекси, наречени липопротеини. Те са изградени от холестерол, триглицериди, фосфолипиди и специфични протеини, наречени аполипопротеини.

**Каква е разликата между "добър" (HDL) и "лош" (LDL) холестерол?**

Холестеролът може да бъде “добър” или “лош”, затова е необходимо да разграничаваме видовете холестерол. Основната задача на HDL (липопротеин с висока плътност) е да транспортира излишния холестерол от клетките и тъканите до черния дроб, където холестеролът може да се преобразува и освобождава в други вещества. Затова HDL-холестерол често е наричан „добър” холестерол. LDL (липопротеин с ниска плътност) е форма на холестерол, който се транспортира от черния дроб до другите части на организма. Той е вреден, когато нивата му в кръвта са постоянно високи. Един от главните рискове от високия LDL-холестерол е образуването на отлагания (плаки) по стените на кръвоносните съдове. Това води до стесняване на кръвоносните съдове, което се нарича атеросклероза и ограничава количеството кръв, което може да премине през кръвоносните съдове. Затова LDL-холестерол се нарича „лош” холестерол. Триглицеридите представляват мазнини, които приемаме основно чрез храната. Тези мазнини са важен източник на енергия. При наличие на повече енергия спрямо нуждите на организма, триглицеридите се съхраняват в мастната тъкан. Подобно на LDL-холестерол твърде високите нива на триглицеридите в кръвта са рисков фактор за атеросклероза и сърдечно-съдови заболявания.

**Кои са основните причини за повишени нива на холестерол в кръвта?**

Основните причини за повишаване на нивата на холестерола са храненето, физическата активност, генетичните фактори и фамилната обремененост

**Какви са рисковете от високи нива на холестерол за сърдечно-съдовото здраве?**

Рисковете от повишени стойности на Холестерола са образуване на атеросклеротична плака по корнарните съдове и увеличаване на Сърдечно-съдовия риск, Пациентите с неконтролиран Холестерол са много благосклонни за получаване на Инфаркт на Миокарда и Инсулт на мозъка

**Каква е ролята на диетата в поддържането на здравословни нива на холестерол?**

Здравословните нива на холестерола са нивата в референтните граници, особено за LDL холестерола. Според последните препоръки на ESC най-добре е да се държат за рисковите пациенти до 1.8mmol/L, а за много високо рисковите пациенти до 1.4mmol/l( пациенти преживяли миокарден инфарт, проведена корнарография, АКБ.) С цел регулация на липидния профил, е важно да се осъществят някои промени в начина на хранене. -Важно е да се ограничи прекомерния прием на храни, богати на наситени мастни киселини - масло, сирене, полуфабрикати, мазни меса, сладкиши и други, които имат неблагоприятната тенденция да повишават нивата на лошия холестерол. -Ограничена употреба на мазнини при готвене -Препоръчва се употреба на устойчиви на топлина мазнини, както и прием на студенопресовани масла от ядки или маслини -Най-полезно за здравето е да се приготвя храната без мазнини. Препоръчва се варене, приготвяне на пара и печене. -За подправяне на суровите зеленчуци в салатите се препоръчва употребата на рапично масло, зехтин, царевично или слънчогледово олио, защото се смята, че то е богато на мононенаситени мастни киселини, които имат благоприятен ефект върху холестерола -Ограничаване на приема на храни, богати на холестерол - яйца, вътрешности, масло, пълномаслено мляко - Някои храни като ябълки и ядки - орехи, лешници, бадеми, зеленчуци, бобови растения и други имат благоприятен защитен ефект върху липидния профил поради съдържанието на антиоксиданти като витамин С, полифеноли, каротини, разтворими фибри Наднорменото тегло, макар и в малка степен, благоприятства появата на хиперхолестеролемия. Загубата и контролът на телесното тегло, които са свързани с оптимални нива на физическа активност и правилен начин на хранене, подпомагат контрола на липидния баланс.

**Какви са актуалните медикаментозни терапии за управление на високия холестерол?**

Розувастатин и Аторвастатин. При млади хора с гранични стойности е възможно и лечение и с продукти на билкова основа.

**Какви са препоръките за редовен мониторинг на нивата на холестерол?**

Проследяване на Липидния профил веднъж на 6 месеца

**Какви съвети бихте дали на хората, които искат да поддържат нивата на холестерол в здравословни граници?**

Да се хранят здравословно, до колкото е възможно, да има физическа активност 3 – 4-ри пъти в седмицата, да си проследяват липидния профил и поддържането на LDL в стойности до 1.8mmol.